2.Kocatepe Kariyer Günleri

Kocatepe Kariyer Günleri AKÜ öğrencilerini sektörle bir araya getirmek için Elektrik Kulübü tarafından yapılan etkinliklerden biridir. 5-6 Mart’ta düzenlenen  2.Kocatepe Kariyer Günleri bugüne kadar gerçekleştirilenlerin arasında en büyüğü. Aksa Enerji, Biyomedikal Mühendisi Barış ÜNLÜ, Ulusoy Elektrik, Siemens, Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Onur HOCAOĞLU, Vita Tıbbi Cihazlar, Vera Elektromekanik, Biyomedikal Uzmanı Y.Bora GÜNDOĞDU ve Kavak Ar-Ge Ceo’su Özer KAVAK bizlerle buluştu.İbrahim KÜÇÜKYURT konferans salonunda gerçekleşen buluşma biz öğrenciler için büyük bir deneyimdi. Sektörden gelen önemli isimler, bizi gelecekte neler beklediğini, kendimizi nasıl hazırlamamız gerektiğine dair önerilerde bulundular. Gelen konuşmacılara 1 saatlik zaman ayrıldı.Konuşmacılar bu zaman dilimi içerisinde sunumlarını tamamlayıp öğrencilerin merak ettiği soruları da cevaplandırdı.

Aksa Enerji Ali Metin Kazancı Antalya Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Müdürü Hüseyin KUYUBAŞI, Aksa Enerjinin faaliyet alanlarından, enerji piyasalarından, 31 Mart Türkiye geneli elektrik kesintisinin sebebinden ve bir mühendisi işe alırken baktığı kriterlerden bahsetti.

Ulusoy Elektrik Proje Mühendisi Yeliz AKAN, Okulumuzdan mezun olmuştur.Bu sebeple konuşması öğrenciler tarafından ilgiyle takip edilmiştir. Yeliz AKAN, işe alınma sürecinden, yaşam standartlarından, sektörde kadın olmanın dezavantajının olmadığından bahsetti.

Siemens’ten Elektrik-Elektronik Mühendisi Çağlar Özer, Endüstri 4.0’dan, Siemens’in yenilikçi bir yapısından, öğrencilerin projelerine destek verdiklerinden bahsetti. Yabancı dil öğrenmenin avantaj değil, zaten olması gereken bir şey olduğunu söyledi.

Kocatepe Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Onur HOCAOĞLU, Yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminden, ülkemizde ki yenilenebilir enerji kaynaklarından ve bu enerji kaynaklarının çalışma prensiplerinden bahsetti.

Vera Elektromekanik Genel Müdürü Dursun ÖZEROĞLU, Vera Elektromekanik’in çalışmalarını anlatırken sektörün de çok hızlı geliştiğini ve kendilerini bu sektörde nasıl geliştirdiklerinden bahsetti.

Kavak Ar-Ge Ceo’su Özer KAVAK, ülkemizin gelişen dünyanın hızına yetişemediğinden, NASA’nın 1977 de uzaya gönderdiği Voyager isimli uzay aracındaki Türkçe mesajdan ve ingilizcenin kesinlikle öğrenilmesi gerektiğinden bahsetti.

 

Yazar: Emre Can DİREK

Afyon Kocatepe Üniversitesi Elektrik Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı