Nanoteknoloji Nedir?

Gerek bilim-kurgu filmlerinden gerekse günlük hayattan aşina olduğumuz nanoteknoloji hayatımızda önemli bir yer tutmaya başladı. Peki nanoteknoloji nedir?

‘Nano’ kelimesi kök olarak Yunancadan gelmekte olup ve cüce anlamında kullanılmaktadır.  Nanoteknolojiyi, atom ve moleküllerin birleşmesi ile oluşan nanometre ölçekli yapılar olarak tanımlayabiliriz. Öncelikle nanometrenin kısaca anlamına değinmek gerekirse, metrenin milyarda biridir. İnsan saç teli ile bir kıyaslama yaparsak yaklaşık olarak saç telinin onbinde biri kadar bir kalınlığa sahiptir.Gelişen teknoloji içinde nanoteknoloji de önemli bir yer almaya başladı.

Kullanılan çoğu mühendislik malzemesinin özelliği mikro ölçekte olmasından kaynaklanıyor. Nano ölçekte üretilen malzemelerin daha üstün olması ise mikro metreden 10 veya birkaç yüz kat daha küçük yapıda olmasından  kaynaklanmaktadır. Nano boyutlara inildikçe kuantum özelliğinin ortaya çıkması malzemeye üstünlük özelliği kattığını gösteriyor.

Nanoteknolojinin Kullanım Alanları
Nanoteknolojinin alanı oldukça geniştir ve genişlemeye devam ediyor. Günümüzde fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar, malzeme bilimi, elektronik gibi alanlarda kullanımının yanında, tıp alanında da oldukça çarpıcı gelişmelere imkan sağlamaya başlamıştır. Ayrıca sadece nanoteknoloji ile ilgili mühendislik dalı da bulumaktadır.

Nanoelektronik ve bilgisayar teknolojisi;

Nano ölçekte elektronik devre elemanları üretimiyle bilgisayarların tasarımında önemli gelişmeler olmaktadır. Nano ölçekte veri saklamak günümüzde ayrı bir önem kazanmıştır. Gün geçtikçe bilgisayar ve elektronik sektörü daha küçük, daha ince, daha hafif ürünler üretme vizyonu içinde olup, bunu nanoteknolojinin sağladığı inovasyona borçludur.

Havacılık ve uzay çalışmaları;

Uzay çalışmaları ve uzay mekikleri için üretilen robot ve uzay mekikleri için gerek ağırlık bakımından gerekse uzayda ki koşullar nedeniyle yüksek dayanıklı malzeme kullanılması gerekmektedir. Nanoteknoloji ürünü malzemeler ve aygıtların kullanılması ise buna çözüm getirmektedir. Roket ve uzay istasyonları için öncelikle ısıya dayanıklı nanoyapılı kaplama yapılmakla beraber nano ölçekte aygıtlar kullanılmaktadır.

Tıp ve Sağlık

Hayatın yapıtaşları olan, proteinler, nükleik asitler, karbonhidratlar boyutları ve dizilişleri itibarı ile doğal nano malzeme olarak sayılabilir. Gen çalışmaları günümüzde kazandığı önem çok büyük. Bunun içinde nano ölçekte ki aygıtlarla bu işin zorlukları aşılabileceği tahmin ediliyor. Ayrıca bir diğer uygulama da hayati olan hastalıklarda vücut içine yerleşen bir sensör ile haber verilmesidir.

Savunma

Savunma sanayinde nanoteknolojinin uygulama alanları öncelikli olarak tekstil, daha sonra haberleşme ve algılama sistemleri geliyor. Bugün üretilen çelik yelekler karbon nanotüp katkılıdır. Çelikten 10 kat daha güçlü olmakla beraber aynı zamanda hafiftir

Nanoteknoloji insanoğlunun Dünya’yı atomsal ve molekülsel olarak anlamasını sağlamaktadır. Bilim insanlarının asıl hedefleri nanoteknoloji kullanarak malzemeleri olduğundan daha sağlam yapmaktır. Tabi ki düzenli bilgi birikimi ve araştırmalar doğrultusunda nanoteknoloji ilerlemesini sürdürüyor. Hayatımızda daha ince, daha küçük, daha hafif malzemeler girdikçe nano malzemelerin arttığını görmeye devam edeceğiz.