Geleceğin Teknolojileri:Grafen Teknolojisi;

                                                                                                          Grafen ve Özellikleri

Grafen, özellikle son yıllarda üzerinde oldukça konuşulan konulardan olmaya başladı.Kısaca grafeni tanımlamak gerekirse;

Tek atom inceliğinde, kovalent bağ ile bağlı karbon atomlarının,altılı balpeteği örgüsünde kusursuzca dizilmesiyle oluşturduğu üstün özelliklere sahip bir nanomateryaldir.

grafen nedir ile ilgili görsel sonucu      İlgili resim

Karbon atomlarının farklı şekillerde dizilmesi sonucu birbirinden farklı geometrik yapılar oluşur(allotrop). Elmas ve grafitte(kurşun kalemin uçları) olduğu gibi grafen bir karbon allotropudur.Bu önemli keşfi ise Rus Bilim Adamları Andre Geim ve Konstantin Novoselov yapmış olup, bu keşifleri onlara 2010 Nobel Fizik Ödülü’nü kazandırmıştır.

Grafen karbon bazlı ve bilinen ilk 2 boyutlu malzemedir. Grafenler bir araya getirilerek grafitler elde edilir.Ayrıca 21.yy’ın en ilgi çekici materyali olarak gösteriliyor. Öyle ki bu materyal çelikten 200 kat daha kuvvetli. Tek özelliği bu da değil. Grafen elde edilebilen en ince nesne.Ayrıca su’dan bile hafif.

Manchester Üniversitesi’ndeki grafen araştırmacılarından Aravind Vijayaraghavan’a göre; “Grafin, bükülebilir, esnetilebilir, şeffaf ve son derece hafif. Isıyı ve elektriği iletebilen en iyi nesne.Özellikle iyi bir elektrik iletkeni.”

Peki bu kadar verimli bir malzeme neden daha yaygın olarak üretilip kullanılamıyor.İşte cevabı; Yapısı ve inceliği sebebiyle grafeni imal etmek oldukça zor bir durum. Bu yüzden seri üretime geçilme aşaması biraz zaman alabilir ancak gelişmeler kaydedilmeye devam ediyor.

Grafenin Kullanım Alanları

Küçük cihazlarda;

-Elektrik iletimini çok küçük bir alanda dahi gerçekleştirebilen grafen, çalışmak için çok küçük miktarda güce ihtiyaç duyup süper hızlı bilgisayarlar ve transistör araştırmalarında kullanılmaktadır. Grafen esnek,güçlü ve şeffaftır.Bu da tercih edilme nedeni.

Grafen ve Kuantum Mekaniği:

-Grafen kuantum elektrodinamiğinde tahminleri test etmek için de kullanılmaktadır.

Dokunmatik ekranlar ve televizyonlar:

-Dokunmatik ekran ve televizyonlar dokunuşlara cevap verebilmek için elektriksel algılama yöntemi kullanır. Bu yüzden tüm ekran elektriği ileten şeffaf bir maddeyle kaplanmalıdır. Bu madde ITO dur(Indium tin oxide, indiyum kalay oksit).Elektriksel iletken bir kaplama çeşididir. Ancak sert olmasına karşın kırılgandır ve bunun yanında indium rezervleri tükenmektedir. Buradan yola çıkan Rice Üniversitesi’ndeki araştırmacılar daha dayanıklı ve ultra ince olan grafen film oluşturmayı başardılar.

Grafenin Potansiyel Kullanım Alanları

Grafenle ilgili geliştirilmekte olan bazı teknolojiler şunlardır;

  1. Bataryaların yerini alabilecek süperkapasitörler.                  grafen nedir ile ilgili görsel sonucu
  2. Küçük,verimli biyosensör cihazlar.
  3. Hızlı flash hafızalar.
  4. Su geçirmeyen kıyafet yapımı.
  5. Daha sağlam,hafif uçaklar ve koruma ekipmanları.
  6. Elektronik kağıt teknolojisinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir